Nyitóoldal

Az alapítvány tevékenysége

Alapító, kuratórium

Aktuális közlemények

Adományok, támogatás

Képek, videók

Archív képek

Együttműködő partnereink

AKTUÁLIS KÖZLEMÉNYEK

 

Tóni atya körlevele 2015 végén

Tóni atya Magyar Örökség Díjas

Tóni atya Mindszenty emlékérmes

Tóni atya körlevele 2013 karácsonyára

Ritka betegségek világnapja – pályázati siker

Egyházi személyek kitüntetése

Dr. Kuklay Antal kitüntetése

 

TÓNI ATYA KÖRLEVELE 2015 ÉV VÉGÉN

Kincseskerti körlevél

vvv

TÓNI ATYA MAGYAR ÖRÖKSÉG DÍJAS

2014. december 13-án a Magyar Tudományos Akadémia dísztermében Dr. Kuklay Antal nyugalmazott plébános urat, a Conditio Humana Alapítvány alapítóját Magyar Örökség Díjjal tüntették ki. Köszönjük, amit értünk tett és tesz.

Részlet az ünnepség forgatókönyvéből:

Juhász Judit: „A beérkezett állampolgári javaslatok közül a ma harmadikként átadandó díjat Kuklay Antalnak és Telenkó Miklósnak ajánlotta a bírálóbizottság. Felkérem Hofher József jezsuita szerzetest, a Jezsuita Rend cigány-pasztorációjának vezetőjét a rövidített méltatás ismertetésére.

Juhász Judit: „A Bírálóbizottság Magyar Örökség kitüntető címre tett javaslatot azért, hogy az arra méltó Kuklay Antal gazdag életműve és a cigányság felemelkedéséért végzett példa értékű munkája, valamint Telenkó Miklós értékőrző és értékteremtő tevékenysége

bekerüljön a „Magyarság Láthatatlan Szellemi Múzeumába".

Juhász Judit az Aranykönyvből olvassa: „KUKLAY ANTAL GAZDAG ÉLETMŰVE ÉS A CIGÁNYSÁG FELEMELKEDÉSÉÉRT VÉGZETT PÉLDA ÉRTÉKŰ MUNKÁJA, VALAMINT TELENKÓ MIKLÓS ÉRTÉKŐRZŐ ÉS ÉRTÉKTEREMTŐ TEVÉKENYSÉGE MAGYAR ÖRÖKSÉG, amiről ezen oklevél bizonyságot tesz. Kuklay Antal és Telenkó Miklós nevét az Aranykönyv őrzi."

Juhász Judit: Megkérem Kuklay Antal volt körömi plébános, egri kanonok urat, valamint Dr. Szabó Irént, Telenkó Miklós feleségét és Telenkó Tódor Miklóst, Telenkó Miklós fiát, hogy Telenkó Miklós görögkatolikus pap képviseletében fáradjanak fel a dobogóra a díj átvételére (Átadó: Juhász Judit: két oklevél, két aranyjelvény)

Videó a kitüntetés átadásáról (mobil telefonos felvétel)

vvv

TÓNI ATYA MINDSZENTY-EMLÉKÉRMES

A köztünk élő Mindszenty – konferencia a parlamentben

2014. 03. 01. 14:48 - 

Mindszenty József bíboros életútja példát mutat a magyarságnak és a kereszténységnek - mondta Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, a Mindszenty Társaság elnöke A köztünk élő Mindszenty című konferencián szombaton a Parlamentben. A rendezvényen Mindszenty-emlékérmet adtak át Kuklay Antal nyugalmazott plébánosnak és Zinner Tibor jogtörténésznek.

A Mindszenty Alapítvány és a Mindszenty Társaság rendezvényén Lezsák Sándor kiemelte: a társaság célja, hogy a bíboros emlékét erősítse konferenciák, tanácskozások szervezésével, könyvek, tanulmányok kiadásával, ösztöndíjak odaítélésével, amivel igyekeznek „egészséges Mindszenty-kultuszt” létrehozni.

Felhívta a figyelmet arra: Esztergomban egészalakos Mindszenty-szobrot avatnak májusban, ezenkívül országos szinten számos, Mindszentyre emlékező összejövetelt rendeztek, a Csendes-óceán kis szigetén, az 1994 óta független Palaun pedig Mindszenty József középiskola működik azzal a céllal, hogy „jó állampolgárt, jó keresztényt és jó palauit” neveljen.

Az Országgyűlés alelnöke úgy fogalmazott: a bíboros „élő hitet táplál”, és emlékezete jelen van akkor is, „amikor róla beszélünk”. Sokan tevékenykednek azért, hogy a bíboros élete a jövőben is példát jelentsen a következő generációknak – mutatott rá Lezsák Sándor, aki az eseményen tolmácsolta Kövér László házelnök üdvözletét a résztvevőknek.

A rendezvényen Mindszenty-emlékérmet adtak át Kuklay Antal nyugalmazott plébánosnak és Zinner Tibor jogtörténésznek.

Horváth Béla, a Mindszenty Társaság tagja laudációjában elmondta: Kuklay Antal 1953-tól járt a budapesti papi szemináriumba, 1956-ban társaival röpiratot szerkesztett, amelyben Mindszenty és a bebörtönzött papok kiengedését és a szerzetesrendek újraalapítását követelték. 1956. november 3-án részt vett az Állami Egyházügyi Hivatal dokumentumainak – besúgójelentések, nyilvántartások – lefoglalásában. A forradalom és szabadságharc leverése után segített a nemzetőrök menekítésében, tevékenységéért 1957-ben letartóztatták, 1958-ban tíz év börtönre ítélték, amnesztiával 1963-ban szabadult. Ezután rendőri felügyelet mellett, a lelkipásztori munkától eltiltva élt, Sátoraljaújhelyen segédmunkásként dolgozott, ezalatt pedig katolikus gyűjteményt hozott létre Sárospatakon. Később a borsodi Köröm község plébániáján szolgált.

Soós Viktor Attila, a Mindszenty Társaság leköszönő titkára Zinner Tiborról elmondta: a 20. századi történelmet, ezen belül a diktatúra természetrajzát kutatja. Történelem-földrajz szakon végzett, majd tanársegéd volt a Debreceni Egyetemen, ezután az országos levéltár tudományos kutatója lett. Az Ébredő Magyarok Egyesületének korai történetéről írt monográfiával védte meg disszertációját. Az Eötvös Loránd Tudományegyetem jogi karán tiszteletbeli egyetemi tanár, ezenkívül a miskolci, a győri és a Pázmány Péter Katolikus Egyetem jogi karának oktatója. Kutatási területeihez tartozik a koncepciós perek bíráinak, ügyészeinek szerepe, illetve Mindszenty elítélése, rabsága és az Egyesült Államok nagykövetségén töltött időszaka.

A konferencián előadás hangzott el egyebek mellett Mindszenty József boldoggá avatásának helyzetéről, a Mindszenty-zarándoklatokról és a bíboros szülőházából berendezett emlékházról.

Az ünnepség keretében számos diáknak Mindszenty-ösztöndíjat adtak át, valamint kiosztották az Egyházüldözés a Rákosi-Kádár-diktatúrában című pályázat jutalmait.

Fotó: MTI

MTI/Magyar Kurír

vvv

TÓNI ATYA KÖRLEVELE 2013 KARÁCSONYÁRA

Körlevél 2013-2014 (pdf dokumentum)

vvv

RITKA BETEGSÉGEK VILÁGNAPJA 2013

2013. február 23-án A Ritka betegségek világnapja alkalmából művészeti kiállítást rendeztek a Vajdahunyad várban. A kiállított alkotásokat sorstársak készítették az erre az alkalomra kiírt pályázatra.

A zsűri Kerti Gyuri barátunk, tagunk alkotásait I. díjjal ismerte el. Gratulálunk!

Képek a kiállításról

vvv

EGYHÁZI SZEMÉLYEKET ÉS EGYHÁZI INTÉZMÉNYEKBEN DOLGOZÓKAT TÜNTETTEK KI

2012. március 15. csütörtök

Nemzeti ünnepünk alkalmából több helyszínen adtak át magas kitüntetéseket tevékenységük elismeréseként egyházi, és egyházi intézményben dolgozó személyeknek.

A Magyar Érdemrend középkereszt polgári tagozata kitüntetést kapta

Bíró László tábori püspök, a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia családpasztorációért felelős püspöke

Hofher József
jezsuita szerzetes, a Jezsuita Roma Szakkollégium lelki vezetője

Mindkettőjüknek komoly kötődése van a Conditio Humana alapítványhoz. Bíró László fiatal korában kapcsolódott a CHA-hoz, Hofher „Józsi atya” pedig 2010 óta a CHA karácsonyi miséjét celebrálja. Gratulálunk nekik!

vvv

KITÜNTETÉS

Kuklay Antal körömi plébánosnak ítélték 2009-ben a "Parma fidei - a Hit Pajzsa" elnevezésű díjat. Az elismerést idén 8. alkalommal adták át 2009. február 28-án a kommunizmus áldozatainak emléknapja alkalmából.

A Hit pajzsa díjat olyan egyházi személyeknek ítélik oda, akik a kommunista érában, meghurcoltatások ellenére is hűek maradtak hitükhöz. Bolberitz Pál, a díj első kitüntetettje azt mondta: Kuklay Antal, az egri főegyházmegye áldozópapja életútjával, hitvallásával és magyarságtudatával érdemelte ki az elismerést. Kuklay Antal az 56-os forradalom alatt Mindszenty József esztergomi érsek mellett tevékenykedett.


- Igazi bűne az volt, hogy megszervezte a vidéki lakosság tájékoztatását az 56-os forradalom igaz történéseiről – mesélte Bolberitz Pál apostoli protonotárius. Kuklay Antalt tíz év börtönbüntetésre ítélték és hosszú évekre eltiltották a papi tevékenységtől. A díjat Mádl Dalma asszonytól vette át.

- Az a feladatunk, hogy őrizzük Krisztus kincseit, s hogy mik ezek a kincsek? A valóság, igazság, jóság, szépség és szentség - sorolta a plébános. Kuklay Antal szerint hiába a törvények, a parlament és a minisztériumok, ha ezekre az értékekre nem figyel a világ, nem tud megküzdeni a nehézségekkel.

(Forrás: Duna Televízió)